Digiagentuuri telgitagustest

Digiagentuuride tekke lugu on tihedalt seotud interneti ja digitaalse turunduse arenguga. 1990ndate alguses, kui internet hakkas muutuma üldkasutatavaks ja ettevõtted mõistsid veebi potentsiaali oma toodete ja teenuste turundamisel, hakkasid ilmuma esimesed digiagentuurid.

Kirjutatud:
October 2, 2024
Autor:
Rasmus

Mis on digiagentuur ja millega see tegeleb?

Disenjador on digiagentuur. Aga mis see on? Digiagentuur on ettevõte, kes aitab lahendada Su digielu väljakutseid ning pakub loovaid, strateegilisi, taktikalisi ja tehnilisi teenuseid digitaalse jalajälje raames. 

Digiagentuure on erinevaid - näiteks valitakse endale erinevaid nišše või kliendisegmente aga üldiselt on põhilised pakutavad teenused järgmised:

  • Bränding (äri identiteedi elemendid);
  • veebidisain ja veebiarendus (kõik kodulehtede ja e-poodidega seonduv);
  • otsingumootorite optimeerimine (SEO);
  • lai valik turundustegevusi (nagu näiteks sisu-, sotsiaalmeedia- või e-maili turundus ja palju-palju-palju muud);
  • valik disainiteenuseid (UI/UX-, graafiline- või reklaamdisain);
  • sisuloome ja loovlahendused (tootepildid, reklaamvideod);
  • makstud reklaamikampaaniate loomine ja haldamine (PPC);
  • rakenduste ehitamine (enamasti iOS ja Android seadmetele);
  • veebihaldus ja tugiteenus;
  • digi- ja äristrateegia nõustamine (olles tihti lahutamatud osad);
  • ning sadu teenuseid veel, milles agentuur omab pädevusi.

Kas disainiagentuur on sama mis digiagentuur?

Ei. Või jah. Pigem ei. Kindlasti ei. Disainiagentuur peaks natuuris olema rohkem fokuseerinud oma teenused disaini ümber - nad elavad ja hingavad disaini. Digiagentuur seevastu on vähem süvitsi disainis aga laiemas teenuste spektris.

Ilmselt pole ühtegi digiagentuuri, kes üldse disaini ei puutu ning on palju disainiagentuure, kelle teenusportfell on laiem kui digiagentuuris aga ilmselt suurim põhimõtteline erinevus on kummagi agentuuri DNA’s - selles, mida nad kõige olulisemaks peavad ning oma väärtustes kirjeldavad ja teostavad.

Milline on kliendi teekond digiagentuuris?

Nagu ikka - olenevalt kliendist, erinev.

Milline oleks meie perspektiivist ideaalse kliendi teekond meie agentuuriga?

Parima tulemuse saaks ettevõttega siis kui meil on võimalik alustada ettevõttega koostööd nende päris esimeste sammude juures või hetkel kui nad plaanivad brändi ümberkujundamist, valdkonna muutmist või tütarfirmaga uue ärisuuna käivitamist.

Jalutame siis kiirelt läbi ühe näidisteekonna koos välja mõeldud firmaga.

Ettevõtte esimesed sammud

Me kuulame kliendi kirja pandud mõtteid või loome koos ettevõttega strateegia, defineerime sihtrühma, valime käivitustaktika ning märgistame olulisemad mõõdetavad eesmärgid.

Seejärel kaardistame sihtklientide omadused ja klienditeekonna kliendisuhte elukaare jooksul - alustades firma esmakordse kokkupuutega kuni korduvostude ja klientide toetamiseni.

Kui ettevõtte ja sihtklientide profiilid on kõrvutatud, saame asuda looma firma brändi ja terviklikku visuaalset identiteeti (CVI) - logo(d), dokumentide põhjad, brändi kirjastiilid ja värvikaardi, toodete ja pakendite disain kuni reklaammaterjalide näidisteni välja.

Klienditeekond ja omadused koos visuaalse identiteediga annavad disainerile ja arendajale juhiseid, kuidas panna kokku kodulehe struktuur (UI/ UX) ning sisukaart - mida veebileht sisaldab, kuidas sisus edukalt navigeerida ning kuidas jõuda firma jaoks oluliste tegevusteni (ostu sooritamine/ e-kirja listiga liitumine/ päringu saatmine või muu).

Nüüd on kodulehe makett testkeskkonnas üleval - teda tuleks testida ning seejärel suure entusiasmiga heaks kiita. Sel etapil hakkab lisaks arendajale tööle ka SEO-spetsialist, kes veendub, et alates veebilehe lansseerimist on nii kodulehe sisu kui tehniline otsingumootoritele mõnusalt meelepärane. 

Kui tekstid on viimistletud, disain paigas, SEO-gurult heakskiit ning arendaja süda rahul, laseme pidulikult uue lehe kõigile kättesaadavaks.

Selle teetähise järel liiguvad enamus spetsialiste projektist eemale aga SEO kallal jätkub töö veel mitmete kuude kestel. Kui disain ja arendus on kontrollitava tulemusega, siis SEO puhul tuleb olenevalt projektist väga erineval määral tööd teha. Veelgi enam - kui ka konkurendid on aktiivseid või Google muudab oma algoritmis reegleid, võib varasemalt omandatud positsioon haihtuda. Seetõttu seame kliendiga üldised ootused SEO-teenuse tulemuste osas ning lepime kokku eeldusliku perioodi, et sellise tulemuseni jõuda.

Kui ettevõte on oma äri digikodu paika saanud ning orgaaniliste külastajate arv järjest suureneb on ka paras hetk mõelda ka digitaalse reklaamikampaania peale. Selle eesmärk võib olla erinev - värske brändi tuntuse tõstmine, esimeste klientide kiirem hankimine, jälgijaskonna tekitamine, väärtuspakkumise testimine või palju muud.

Arvestades turunduskampaania eesmärke saavad kokku disainer ja turundusspetsialist, et koos kliendiga panna kokku kampaania eelarve, materjalid, kanalid. Kui visuaalid kampaaniaks on olemas jääb vaid turundustiimil üle kampaaniat juhtida - käivitada, analüüsida, korrigeerida, analüüsida, korrigeerida kuni kampaania lõpuni.

Milline on tavapärane kliendisuhe digiagentuuriga?

Enamasti teeme koostööd firmadega, kelle digitaalne äri on juba mitmeid aastaid toimetanud ning meie tuleme appi, et ühe või teise aspektiga neid järgmisele tasemele aidata. 

Üks sage näide - nii nagu on juhtimismaastikul paljud firmad asutatud üle 30 aasta tagasi ning need hakkavad nüüd tegevjuhte vahetama on paljude kodulehtedega sarnane olukord. Need on loodud interneti-aegade alguses ning vajavad nüüd värskendusi.

Viide allikale - https://www.internetlivestats.com/total-number-of-websites

Kui põhjus on lehe vanuses, siis koos kodulehe uuendamisega võiks ka ette võtta brändi moderniseerimine ning tõenäoline vajadus on siis ka luua uut kvaliteetset sisu veebilehele koos SEO arendusplaaniga. 

Näiteid suhetest on veel - sage on ka üksikute teenustega meie poole pöördumine ning aja jooksul usaldatakse meile veel täiendavaid töid - olgu selleks siis sisuloome või turunduskampaania või lihtsalt jooksvad tehnilised tööd veebilehega.

Lõpuks pole oluline, et kliendi päring vastaks täpselt meie kirjeldatud teenustele - meie eesmärk on olla digielu partner meie klientidele ning kui võimalik, proovime alati klientide soove täita.

chatsimple